Pizza

Polska to jedyny kraj, w którym do pizzy podaje się oddzielnie na zimno dwa sosy: pomidorowy oraz czosnkowy. Zazwyczaj pizza przed podaniem polewana jest odrobiną oliwy z oliwek.

Przepis na ciasto do pizzy

Zobacz jak krok po kroku przygotować ciasto do pizzy:

ciasto-do-pizzy-krok-1

Do miski rozkruszamy 50 g świeżych drożdży, dodajemy cukier i wlewamy 300 ml ciepłej wody. Mieszamy i zostawiamy na 5 minut, aby drożdże zaczęły się mnożyć.


ciasto-do-pizzy-krok-2

Następnie dodajemy 450 gram mąki pszennej typu 480, łyżeczkę soli. Całość mieszamy łyżką.


ciasto-do-pizzy-krok-3

Tak przygotowane ciasto wyjmujemy na oprószoną mąką stolnicę i ugniatamy ręką do uzyskania jednolitej konsystencji (około 4 minuty)


ciasto-do-pizzy-krok-4

Ciasto rozcinamy na dwie mniejsze i formujemy dwie mniejsze kulę. Każdą z nich polewamy oliwą z oliwek i wkładamy do szklanego naczynia. Przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do wyrośnięcia na około 30 minut.


ciasto-do-pizzy-krok-5

Stolnicę znów oprószamy mąką i zaczynamy formowanie ciasta. Delikatnie rozciągamy od środka formując kilkunastu centymetrowy placek.

Pizza – co możemy do niej dodać?

Najbardziej popularną pizzą jest Margarita. W jej skład wchodzą pomidory, ser mozzarella oraz bazylia. W zależności od tego jaką pizzę chcemy otrzymać to: składniki dodajemy przed włożeniem pizzy do piekarnika, podczas jej pieczenia, jak i już po wyjęciu np. rukola.

Jak piec pizzę?

Najlepszy jest specjalny kamień do pieczenia pizzy. Jeśli takiego nie posiadamy, to najlepszym sposobem na pyszna pizzę jest pieczenie jej na samym dole piekarnika. Wystarczy, że nagrzejemy piekarnik do 230-240 stopni Celsjusza, nastawiamy na grzanie od dołu i pieczemy przez 8-12 minut.

Podsumowanie przepisu
Nazwa przepisu
Pizza
Przepis dodano
Czas przygotowania
Czas gotowania/pieczenia
Całkowity czas
Ocena
no rating Przespis oceniono: 0

Podoba Ci się ten przepis?

Pokaż go znajomym:
  • Przepis dodano:13 stycznia 2015

Oceń i skomentuj

Inne przepisy z kategorii Ciasta

Babka drożdżowa

Karpatka

Pizza

Inne przepisy

Muffinki

Babka drożdżowa

Kapusta wigilijna