Jak posadzić rzeżuchę?

Jak posadzić rzeżuchę?

Rzeżucha nieodzownie kojarzy nam się z Wielkanocą, przynosząc do naszego domu trochę świeżości i zieleni. Może stanowić wspaniałą naturalną dekorację wielkanocnego stołu, jak i być doskonałym dodatkiem do potraw. Jak posadzić i wyhodować idealnie zieloną rzeżuchę?

Jak posadzić rzeżuchę?

Nawet jeżeli nie mamy ręki do hodowli roślin i ziół, to z rzeżuchą nie powinniśmy mieć problemów. Wystarczy kupić opakowanie nasion, przygotować watę lub ligninę i nieduże naczynie (wystarczy zwykły talerzyk lub miseczka).

Hodowla rzeżuchy: krok po kroku

  • Do naczynia włóż ligninę lub watę i skrop ją wodą.
  • Następnie nasiona rozsyp równomiernie po całym podłożu, dzięki temu unikniesz łysych miejsc.
  • Skrop nasiona wodą (lub spryskaj spryskiwaczem) i podlewaj regularnie – codziennie.

Ile rośnie?

Uprawa trwa około półtora tygodnia i przez cały ten czas ważne jest regularne podlewanie, inaczej rzeżucha uschnie lub po prostu nie wykiełkuje. Pierwsze kiełki zaś zauważysz już po około trzech dniach. Po mniej więcej 10 dniach rzeżucha będzie gotowa do jedzenia. Jeśli chcesz przyspieszyć nieco wzrost rzeżuchy, postaw ją w nasłonecznionym miejscy, np. na oknie.

Rzeżucha – doskonała dekoracja jak i dodatek do potraw

Rzeżucha będzie świetnie prezentować się na wielkanocnym stole. Możesz posadzić na „łączce” z rzeżuchy baranka, zajączka, czy kurczaczki, aby przygotować prostą, a jednocześnie ładna dekorację.
Warto też skusić się na dodatnie rzeżuchy do potraw. Może świetnie sprawdzić się jako dodatek do mięs, kanapek i sałatek. Poza tym jest bogata w składniki odżywcze i minerały – witaminy C, A, B1, sole mineralne oraz olejki eteryczne, dlatego możemy ją podskubywać nawet prosto z „łączki”. W przeciwieństwie do wielu roślin, które hodujemy w domu, nie jest szkodliwa dla zwierząt, więc możemy ją także dawać psom, czy kotom, które często same będą chciały podgryzać ją, kiedy stoi na oknie.

Zdjęcie rzeżuchy pochodzi ze strony: http://foodpornveganstyle.blogspot.com.es/

Podoba Ci się ta porada?

Podziel sią nią ze znajomymi:
  • Poradę dodano:28 marca 2015

Oceń i skomentuj

Zobacz inne porady z kategorii Jak uprawiać?

Jak uprawiać seler?

Jak uprawiać czosnek?

Jak uprawiać cebulę?

Podobne porady

Mrożenie mięs i wędlin

Jak mrozić ciasto?

Czy można zamrozić karpia?